Jak se něco doopravdy naučit?
Na přednášku s tímto názvem, kterou vedl v olomouckém kině Metropol lektor, osobní poradce a terapeut Matěj Krejčí, se v úterý 20. listopadu 2019 vydali žáci devátého a osmého ročníku se svými učiteli.
Byla to přednáška o tom, co je to vlastně myšlení, jak se dělí a jak bychom je měli vnímat. Jak se učit, co dělat, co naopak nedělat a jaký to má všechno smysl. Dověděli jsme se, že falešné vědění je situace, kdy si člověk myslí, že něco ví a umí, ale nakonec zjistí, že opak je pravdou. Prokrastinace – chorobné odkládání plnění povinností – trápí také mnohé z nás bez rozdílu věku.
Lektor nezapomněl ani na on-line svět a úvahu nad tím, do jaké míry nám pomáhá a kdy už je naším „nepřítelem“. Popravdě jsem se bál, že to celé bude k ničemu a nakonec uslyšíme, že „s tím nám nikdo nepomůže a vlastní způsob si musíme najít sami“. Bylo to ale naopak a největší radost mám z toho, že se mi přednáška líbila a něco mi opravdu dala. Můj pocit sdílely i spolužačky Míša a Gábina, které na můj dotaz, co na přednášku říkají, odpověděly:
„Byla úžasná a odnesla jsem si plno nových informací. Lektor věci hodně rozuměl a bylo příjemné ho poslouchat.“
„Dozvěděli jsme se o různých efektivních způsobech učení a naopak o těch, které nejsou moc účinné. Většina z nás se našla spíš v těch neúčinných praktikách, ale pokusíme se to napravit.“
Vojtěch Šmída, 9.B