Exkurze deváťáků do Prahy 2017
Třídenní kulturně historickou exkurzi žáků 9. ročníku do Prahy připravily učitelky lutínské základní školy na 10. až 12. květen 2017.
V průběhu prvního dne jsme se ubytovali v hotelu Pramen. Interiéry Národního divadla a secesní stavba Obecního domu s jeho reprezentačními sály patřily k prvním místům naší exkurze..
Na večerní program jsme se těšili do divadla Ungelt. V komedii „Na útěku“ jsme mohli obdivovat výkony českých hereček Zlaty Adamovské a Jany Štěpánkové. Paní Štěpánková se s námi po skončení inscenace i ráda vyfotografovala.
Druhý den výletu byl příjemně slunečný a my se mohli věnovat našemu dalšímu putování Prahou a až do čtvrti Židovského města zvané Josefov. „Díky“ velkým přestavbám se z jeho původních památek dochovaly již jen některé. My jsme zhlédli Španělskou, Staronovou a Pinkasovu synagogu se starým židovským hřbitovem. Staronová synagoga nás zaujala jednou ze svých záhadných legend, kde se objevoval rabi Löw a jeho bájný golem.
Odpoledne jsme navštívili Pražský hrad a kanceláře prezidenta republiky, které slouží k výkonu státních pravomocí. Dalším zajímavým místem byla stálá expozice s názvem Příběh Pražského hradu.
Večer nás opět očekávala humorná inscenace „Blbec k večeři“, tentokrát v Divadle Bez zábradlí. Díky výbornému hereckému obsazení jsme se všichni velmi pobavili. Než jsme vyrazili na zpáteční cestu, zavezlo nás metro k žižkovskému vysílači, odkud jsme pozorovali celou Prahu v záři nočních světel.
V pátek ráno jsme hned po snídani pokračovali podle našeho plánu. Senát Parlamentu České republiky, sídlící ve Valdštejnském paláci na Malé Straně, byl naším prvním zastavením.
Po obědě nás vítal barokní kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského s Pražským Jezulátkem, posvátnou voskovou soškou zobrazující Ježíše v raném dětství. Od průvodkyně jsme se dozvěděli, že ve sklepeních tohoto svatostánku nás očekává ještě jedno docela tajemné překvapení. Pod celým kostelním objektem jsme procházeli rozsáhlým karmelitánským pohřebištěm a hrobkou ze 17. století s mumifikovanými ostatky lidských těl. Setkali jsme se s unikátní zvláštností – pohřbíváním mrtvých lidí do zdí v podzemí.
Před odjezdem domů jsme navštívili ještě Letecké muzeum Kbely, Muzeum českého granátu a výstavu šatů světové návrhářky Blanky Matragi v Obecním domě.
I když náš školní výlet rychle uplynul, ještě dlouho jsme se k němu ve vzpomínkách vraceli. Zažili jsme tři dny příjemného dobrodružství, za které vděčíme i děkujeme našim učitelkám Věře Voňkové, Martině Procházkové, Janě Vyhnánkové a Leoně Čotkové. Neúnavně nás vedly po celou dobu pobytu, byly naší oporou a zdrojem zajímavých informací.
Kateřina Mlčochová, 9.B