Učíme se z historie
V současné uspěchané době si málokdo uvědomí, že letos v květnu uběhne již 71 let od skončení druhé světové války. Naše základní škola se tedy rozhodla zprostředkovat pro žáky osmého a devátého ročníku divadelní představení s názvem „Klára 3817 Holocaust“. Zhlédli jsme je 10. února 2016 v kině Metropol v Olomouci a připravili je pro nás herci z litvínovského divadla.
Hra byla zpracovaná podle autobiografického příběhu autorky Kláry Brodyové, podle níž je také pojmenována. Tato žena se narodila v roce 1920 na Slovensku v židovské rodině a velmi dramaticky si prošla obdobím druhé světové války. Její mládí bylo poznamenáno bolestným odloučením od rodiny, krutostí nacistického koncentráku a nekonečnou beznadějí. Protože dokázala přežít, rozhodla se, že o své hluboké prožité bolesti napíše knihu, ve které pravdivě vylíčit vše, co během války zažila i navždy ztratila.
Úkolem hry nebylo jen nastínit nám žákům život samotné autorky, ale také dát nám nahlédnout do minulosti a ukázat, jak asi vypadalo celkové dění v Evropě během let 1939 – 1945. I když o tehdejších událostech můžeme dnes už jenom číst a polemizovat.
Divadelní inscenace tedy byla pro nás dalším přínosem v oblasti poznávání dějin. Po jejím zhlédnutí ve mně vyvolala závažnou otázku, jak vůbec může člověk člověku způsobit takové utrpení. Myslím, že historické události druhé světové války by neměly být nikdy zapomenuty nebo opomíjeny. Měli bychom si je stále připomínat a seznamovat s nimi i budoucí generace.
Kateřina Mlčochová, 8.B