Exkurze do Prahy
Historická exkurze do Prahy
Na začátku byl můj překrásný zážitek z prohlídky expozice v paláci Kinských v Praze. Pak touha ukázat tu krásu i ostatním. Bylo samozřejmě třeba oslovit vedení ZŠ. Paní ředitelka byla naštěstí mému úmyslu nakloněna. A tak jsme mohli jet. Strach jsem dostala teprve v okamžiku, kdy jsem začala celou exkurzi organizovat. Bylo nás osmdesát dva! Panebože, říkala jsem si, to nikdy nedám dohromady. Nakonec jsme však přece vyjeli.
Z Lutína až do Prahy.
V pátek 10. října 2014 vyrazily třídy VI. A, VI. B, VII. A a VII. B na dějepisnou exkurzi do Prahy. Na olomouckém nádraží, odkud jsme jeli Pendolinem, vypukly obavy jako: „Jsou tu všichni?“, „ Nechybí někdo?“. Nakonec všichni přišli a my jsme vyjeli. Cesta trvala 2,5 hodiny, ale nám to uteklo celkem rychle.
Konečně jsme viděli vysoké domy, mnoho aut a lidí. Na nádraží jsme se rozdělili a každá třída se vydala na svůj okruh, abychom se na stejném místě zase večer setkali. Naše třída šla společně s „áčkem“ nejprve na Pražský hrad.
Cestu metrem a tramvají jsme zvládli, i když pro některé z nás to byla první zkušenost. V areálu Pražského hradu jsme se rozdělili a navštívili Zlatou uličku, kde jsme si prohlédli stálou expozici. V přízemí to byly např. klasický domek báby kořenářky, obydlí alchymisty, v prvním patře pak výstava brnění a mučírna, kde mě nejvíce zaujalo železné křeslo poseté špičatými bodci. Pak jsme zamířili na výstavu Poklady staré Číny, kde asi největší cenností byly dvě sochy ze slavné Terakotové armády. Všichni jsme se s nimi fotili a obdivovali ty, kteří je vytvořili. Dále zde bylo mnoho krásných předmětů (šperků, sošek, oblečení,..), které vypovídají o dávné historii.
Většina z nás už měla hlad, a tak jsme se vydali na oběd do Palladia. Po cestě se malá skupinka „ztratila“, ale naštěstí nás paní učitelka dovedla k cíli. Po obědě jsme šli na Staroměstské náměstí, kde jsme navštívili stálou výstavu Umění starověku a Umění Asie v paláci Kinských. Tady na nás čekala paní učitelka Voňková, která nás celou výstavou provedla a seznámila nás s nejzajímavějšími exponáty. Na této výstavě se mi nejvíce líbily sochy Buddhy.
Muzejní maratón jsme zakončili v Náprstkově muzeu výstavou Země černých faraonů. Paní průvodkyně nás seznámila se starověkou Núbii a přiblížila archeologické výzkumy v Súdánu. Výstava byla o to zajímavější, že jsme si mohli vyzkoušet práci archeologů. Naším úkolem bylo složit obrázek předmětu, který se v té době používal. Pro mě nejzáhadnějším předmětem byl „starověký odšťavňovač“.
Cestou na nádraží jsme ještě zamířili na Václavské náměstí, kde bylo hodně rušno. Všichni jsme se těšili do vlaku, až si konečně sedneme a odpočineme. Paní učitelky doufaly, že při zpáteční cestě budou všichni spát, ale po chvilce odpočinku jsme pusu nezavřeli až do Olomouce, zážitků jsme měli tolik, že jsme si je museli navzájem sdělit hned. Už byla všude tma, když jsme před 22. hodinou dojeli na nádraží. Všichni rodiče si nás vyzvedli a my byli rádi, že nemusíme druhý den jít do školy.
Celá exkurze byla moc pěkně připravena, počasí nám taky vyšlo a všichni z nás si z Prahy odvezli mnoho nových zkušeností, vědomostí a vzpomínek.
Martina Mrázková,7. B
Praha
V pátek 10. 10. 2014 se třídy 6. A, 6. B, 7. A a 7. B zúčastnily exkurze do Prahy. Vyjeli jsme brzo ráno vlakem, který byl velmi moderní, po příjezdu na cílovou stanici jsme se rozdělili do skupin a každá šla svoji trasu. Naše trasa vedla nejprve na Pražský hrad, kde si někteří zaplnili bříška malou svačinkou. Potom byla návštěva Zlaté uličky, která se nám všem moc líbila, je totiž úplně neuvěřitelné, jak mohli bydlet na tak malém prostoru. Ještě před obědem v Palladiu jsme zavítali na výstavu Poklady staré Číny. Když nás dovedli k Palladiu, skupinka žáků se rychle rozběhla, k jídlu jsme doslova dosprintovali. Po vydatném obědě jsme zašli do paláce Kinských, kde nám průvodkyni dělala paní učitelka Voňková, už jen toho porcelánu co tam bylo, krása! Nakonec nás čekala prohlídka Náprstkova muzea, tady nás vtáhli do historie pracovními listy, které jsme po dobu výkladu paní průvodkyně vyplňovali. Nacházejí se tu zajímavé exponáty, je vůbec pozoruhodné, že se dochovaly. Před odjezdem jsme měli ještě čas, a tak jsme šli na Václavské náměstí koupit si nějaké suvenýry. A pak už hurá do vlaku, kde byla největší legrace. Na tenhle výlet budeme ještě dlouho vzpomínat.
Nela Vyhnánková, 7. B
Zdá se, že všechno dobře dopadlo. Účastníci si prohlédli výstavu Poklady staré Číny v konírně Pražského hradu, expozici v paláci Kinských na Staroměstském náměstí, absolvovali animační pořad k výstavě Země černých faraonů v Náprstkově muzeu a ještě si prohlédli mnohé z krás Starého Města pražského a Hradu. Přesto zbývá ještě jedna věc. Je to poděkování. Poděkování, které dlužím všem pedagogům, jež se zúčastnili a svou prací pomohli k úspěchu celé exkurze. Jsem velmi ráda. Přece jen – je velký rozdíl mezi tím vidět obrázek na obrazovce či v učebnici a tím vidět skutečný artefakt, který s sebou vždy přináší i kousek atmosféry své doby a také kousek tajemství. Komu asi patřil? Kolik práce ušetřil? Kolik radosti způsobil?
Mgr. Věra Voňková